cat-right

Opiekun osób starszych

Opiekun osób starszych

Praca opiekuna polega na sprawowaniu szeroko rozumianej opieki nad osobami starszymi, które samodzielnie nie radzą sobie w codziennych czynnościach. Zakres obowiązków takiej osoby może być bardzo różnorodny, począwszy od przygotowywania posiłków, karmienia, robienia zakupów, przez pomoc w utrzymaniu higieny osobistej, podawanie leków, robienie zastrzyków, pomoc w rehabilitacji, aż do sprzątania mieszkania i wychodzenia z podopiecznym na spacery.

Opiekun zawozi go do lekarza oraz wykupuje recepty, dbając w ten sposób o jego stan zdrowia. Zajmuje się także załatwianiem ważnych spraw osoby starszej, np. sprawami w urzędach. Może być również odpowiedzialny za opłacanie rachunków.

Jak zostać opiekunem osób starszych?

Jak zostać opiekunem osób starszych?

Rzadko zdarza się, aby warunkiem otrzymania tego rodzaju pracy było konkretne wykształcenie, jednak do opieki nad osobami chorymi, wymagającymi specjalistycznej opieki, najchętniej przyjmowane są osoby z wykształceniem pielęgniarskim. Mile widziane jest, gdy osoba ubiegająca się o pracę ukończyła szkolenie związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Do pracy w placówkach publicznych, takich jak hospicja, Domy Pomocy Społecznej, placówki opieki paliatywnej, wymagane jest wykształcenie co najmniej zawodowe.

Opiekun osób starszych znajdzie również zatrudnienie u osób prywatnych.

Ile zarabia opiekun osób starszych?

Ile zarabia opiekun osób starszych?

Pracując w ośrodkach publicznych można zarobić ok. 1000-1400 złotych. Inaczej wygląda wynagrodzenie, jeżeli opiekun zajmuje się osobą w jej prywatnym mieszkaniu. Wtedy to otrzymuje on stawkę godzinową, której wysokość zależna jest od zamożności rodziny oraz od zakresu jego obowiązków. Im bardziej skomplikowane i różnorodne czynności musi wykonywać, tym jego zarobki są wyższe.

Jaki powinien być opiekun osób starszych?

Jaki powinien być opiekun osób starszych?

Opieka nad osobami starszymi jest pracą bardzo wymagającą, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W tej pracy doskonale odnajdą się osoby chcące nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Opiekun musi być bardzo cierpliwy i wyrozumiały, gdyż może spotkać się z różnymi, często nieoczekiwanymi zachowaniami podopiecznego. Od osób pracujących w tym zawodzie wymaga się dyspozycyjności, nawet przez całą dobę (m.in. z tego powodu mile widziane jest posiadanie prawa jazdy i własnego samochodu).

Osoby chcące pracować poza granicami kraju zobowiązane są do biegłego władania językiem obcym.

Zobacz czego szukali internauci
  • ile zarabia opiekunka osob starszych
  • ile zarabia opiekunka osób starszych w polsce
  • jak zostać opiekunem osoby starszej
  • ile zarabia opiekunka osoby starszej
  • ile zarabia opiekun osób starszych
  • ile zarabia opiekun osoby starszej
  • zawod opiekun osob starszych
  • ile zarabia opiekunka do osób starszych
  • obowiazki opiekuna osoby starszej
  • obowiązki opiekunki osób starszych