cat-right

Mechanik samochodowy

Praca mechanika samochodowego polega na naprawie, przeglądzie technicznym oraz wykonywaniu czynności regulacyjnych samochodów i innych pojazdów mechanicznych. Coraz częściej mechanicy specjalizują się w pojazdach danego rodzaju (np. pojazdy osobowe, autobusy, pojazdy rolnicze), danego pochodzenia (np. samochody japońskie) lub nawet w pojazdach ściśle określonej marki.

Fryzjer

Fryzjer jest to osoba zajmująca się pielęgnacją włosów (na którą składa się ich strzyżenie, mycie, czesanie, układnie, modelowanie), a także farbowaniem, rozjaśnianiem i dekoloryzacją. Profesjonalny fryzjer potrafi ocenić rodzaj i stan włosów, zalecić niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, dobrać fryzurę do kształtu twarzy i osobowości klienta.

Magazynier

Magazynier to osoba pracująca w magazynach i hurtowniach spożywczych, przemysłowych i kosmetycznych, zajmująca się ich prowadzeniem i nadzorująca ich funkcjonowanie. Osoba ta dba o towar znajdujący się w magazynie. Uzupełnia jego braki, składając odpowiednie zamówienia, sprawdza, czy dostarczony i wydany towar zgadza się z wystawionymi na niego fakturami, pilnuje, by był przechowywany w odpowiednich warunkach i by był przydatny do użycia – kontroluje daty ważności produktów. Magazynier zabezpiecza zawartość magazynu przed wszelkimi szkodliwymi czynnikami. Musi także co pewien czas przeprowadzać inwentaryzację.

Murarz

Praca murarza polega na wznoszeniu ścian budynków (zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, dzielących przestrzeń wewnątrz budynku) z dostępnych na rynku materiałów budowlanych, tj. cegieł, kamieni, materiałów gipsowych, betonowych i innych. Spoiwem do łączenia wymienionych materiałów jest tzw. zaprawa murarska. Do obowiązków murarza należy także przeprowadzanie i nadzorowanie prac rozbiórkowych, wyburzeniowych i remontowych.

Cukiernik

Cukiernik zajmuje się produkcją wszelkiego rodzaju wyrobów cukierniczych, m.in. ciast, ciastek, cukierków, pieczywa cukierniczego, jak również przygotowywaniem lodów i deserów. Do jego obowiązków należy dekoracja otrzymanych wypieków oraz dbanie o ich apetyczny wygląd.

Strażak

Praca strażaka polega na niesieniu pomocy poszkodowanym w różnorodnych wypadkach. W pomoc tę włącza się także ratowanie zwierząt i mienia. Obowiązkiem strażaka jest eliminowanie skutków nieszczęśliwych zdarzeń, takich jak: katastrofy budowlane, wypadki drogowe, pożary, wycieki niebezpiecznych substancji chemicznych, powodzie oraz wielu innych. Strażak może także zostać wezwany do zabezpieczenia określonego miejsca, tak, aby zapobiec ewentualnym wypadkom.